Pregløs betongmasse
Rommen T-banestasjon er av de mange opprinnelige stasjonene på Grorudbanen fra 1970-tallet. Men akkurat 26 år etter at den opprinnelige stasjonen ble åpnet, så sto den nye klar. På samme sted men i helt annen drakt.
Det betød at fase to av tre med oppgradringer på Grorudbanen var i boks.
Enkel arbeidsstasjon
Sammen med Hasle så skiller Rommen seg litt ut fra de andre og ferdigstilte stasjonene på Grorudbanen. Det som utgjør den nordlige delen av Linje 5 i Oslo. Her er det ingen kunstneriske innslag og ikke noe som gjør T-banestasjonen spesiell eller unik. Det virker nesten som om man bare har bygget i hui og hast. For å bli fortest mulig ferdig.

Hastverk er lastverk. Riktignok er det ingen kritiske mangler. Men skiltingen kunne vært bedre, merkingen er allerede sprukket opp enkelte steder og Selecta-automater er helt fraværende. Dette er en arbeidsstasjon. Noe som synes litt for tydelig.
Takler stor trafikk
Så til tross for at Rommen T-banestasjon er for en pregløs betongmasse å regne, er den likevel sterk på et område. Åpne løsninger gjør at den er rustet til å takle mye trafikk. Fra 2016 og fremover vil trykket bli større. Da åpner Lørenbanen og det betyr sannsyneligvis to avganger i kvarteret. Det er naturligvis et pluss og for all del, det fungerer jo her.

Men så kjedelig det èr. Sporveien kunne og burde ha gjort mer ut av stasjonen og stasjonsområdet. Men det koker nok ned til økonomi til syvende og sist. En ting som også bør vurderes her, er mer politi eller vekteres tilstedeværelse. Dette er Groruddalen og med andre ord et sosialt belastet sted.
SubwayNerd mener: Stasjonen er avhengig av vedlikehold og bør unngå vandalisme, grafitti og andre ting som kan forstyrre trafikken.
• Hjem • Rommen T-banestasjon • Linje 5