16.04.2026

Hvordan oppføre seg på T-banen

september 2, 2014 av  
Kategorisert under Oslo, Subway, Tanker

Det finnes skrevne såvel som uskrevne regler for hvordan man oppfører seg på T-banen.
Ikke alle greier å følge dem. I Oslo som ellers i verden. At man i det hele tatt må skrive en slik artikkel er pinlig. Det er en jobb og noen må gjøre den.

Københavns Metro har et fint slagord: «først ut, så ind». Det er noe mange burde merke seg.

Tenk fellesskap

Når man er ute blant folk på reise, så er man ikke hjemme eller i sin egen komfortsone. Da må man ta litt hensyn. Det betyr å slippe andre ut før man selv går på. Det betyr også å ikke oppta to seter eller «breie seg ut». Ofte er det slik at man må brøyte seg frem for å komme av T-banen. Det er unødvendig og egoistisk. Skulle alle tenke på seg selv, så vil alt stoppe opp.

En trenger ikke være kjemiker eller ha høyskoleutdanning for å forstå det. SubwayNerd forstår det. Nerder flest forstår det. Men mange ser ut til å enten ikke vil forstå det eller lide av mangel på skikkelig oppdragelse. Ruter har forsøkt med flere kampanjer.

Til nå har de ikke lykkes nevneverdig. Kanskje det skyldes den generelle norske holdningen som betyr å tenke på individ fremfor fellesskap. Man kan stille seg spørsmål.

Omtanke

En annen ting er at man ikke må glemme det faktum, at det som er greit for en selv, ikke nødvendigvis er det for andre. Ikke spill musikk på full guffe, ikke ha beina på setet eller sperr veien for andre. Barn og ungdom har også ofte en lei til tendens til å være høylytte, bråkete, plagsomme og til tider truende mot andre.
Det hører ikke hjemme. Hverken på T-banen eller andre transportmidler.

Her har foreldrene mye ansvar. Det er ingenting som irriterer de reisende mer enn folk som ikke bryr seg. Om andre eller hvordan selv ter seg. Man burde definitivt vurdere å ha vektere fast på stasjonene og på strekninger. Særlig i rushtiden og om kvelden.

Det holder ikke med holdningskampanjer alene. Dette er et eksempel på det.

Må oppdras

Folk må oppdras. Det er ikke tvil om det. I 2014 klarer vi ikke jobben alene. Foreldre klarer det. Kanskje de til og med ikke vil. Hvorfor har de da barn? Det er et spørsmål for en debatt i seg selv. Man kan gjøre seg sine tanker. Ruter og Sporveien bør fremover kjøre målrettede kampanjer på radio, tv, internett og i avisene. Helt til det sitter hos folk.

Men først: 1) slipp frem andre før du går på 2) ikke bråk eller skap ubehag for andre reisende 3) snakk lavere i mobiltelefonen 3) ta opp ett sete og ikke to 4) hold beina på gulvet og 5) tenk på andre før du tenker på deg selv.

Man kan begynne der. For på verdenbasis så viser det seg at vi kommer langt ned på listen. Hva høflighet angår.

Publisert  02.09.2014, 20:00
Oppdatert 02.09.2014, 22:00

Del på Facebook Del på Twitter

Kommentarfeltet er lukket.