06.05.2026

Bakgrunnen

april 5, 2014 av  
Kategorisert under Aktuelt, Oslo, Subway

Som liten gutt opplevde jeg en nestenavsporing ved Jernbanetorget T-banestasjon.
Mange år senere var fortsatt det å ta T-banen en skummel greie. Men en dag overkom jeg skrekken. I 1992 begynte jeg å fascinere meg for T-banen. Steg for steg utviklet dette seg.

Fascinasjon ble til interesse.

Prosjektoppgaven som tente gnisten

Det begynte med en prosjektoppgave på den videregående skolen om daværende Oslo Sporveier og T-banen i 1992. Jeg var fornøyd, men ingen brydde seg nevneverdig. Hverken læreren eller medelevene. Men de var nok lei. Av hverandre. Av skolen. Derfor tok jeg det ikke veldig personlig. Årene kom og gikk. Av ulike årsaker lå det brakk i 16 år.

Så begynte ting å skje. VampBea lærte meg om foto og en gammel interesse blusset opp. Noen bilder ble til mange og i 2009 begynte det å bli alvor ut av prosjektet. Som så ble til en hobby. Akkurat på den måten.
Ikke sim-sala-bim, men heller ikke så langt unna.

Nisjeting

Det er som med portrettfoto, arktitektur, landskap eller andre spesielle sjangre av fotografering: dette er en nisjeting. En egen «greie» som får mange virker smalt og sært. Men ta en titt rundt og man vil se at det finnes plenty av andre fotografer som tenker likt. Heldigvis. Det er en berikelse og samtidig har man sitt eget særpreg, fordi man er unik. Ingen personligheter eller personer er helt like.

Men det er viktig å poengtere at jeg ikke er ute etter å skape navn av sjanger eller sjanger av navn. Dette er en hobby, noe jeg trives med og har stor glede av. Det er ikke noe jeg vil dra reklame, penger eller andre ting på.

I bilder og tekst

Bakgrunnen, tanken og idèen var og er å ha alle Oslo og Akershus sine T-banestasjoner i bilde og lettfattet tekst. Det er en pågående greie som vil gå jevnt og tutt fremover. Litt fordi det bygges nytt og oppgraderes og mest fordi dette tar den tiden det må ta. En SubwayNerd tar den tiden det trengs og stresser ikke. Detaljer og småfikser samt oppdateringer.

Våren 2014 ble domene kjøpt, nettsider satt og design er under utvikling. Fra 2015 skal nettstedet være aktivt og flere ganger i uken vil oppdateringene være faste og stabile. Ikke som et magasin eller avis, men som et nisjenettsted. For de spesielt interesserte.

HjemSubwayNerd

Kommentarfeltet er lukket.